Loděnice (druhé vydání)

xxxxxxxxxo hodnoceno 7x (Seznam vlastníků)

Loděnice (druhé vydání) - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1–4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: ekonomická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé:
TLAMA games - logo
Autoři: Vladimír Suchý
Rok vydání: 2023
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy?

Tématem me to hodně zajímá. Ale zatím jsem toho moc o hře neslyšel. Jediný, co jsem zachytil, tak to chválil Paul Grogan.

12.1.2024 11:16:37

@Ereboro Ahoj, Loděnice je za mě na poměry autora pravidlově spíše lehčí titul (třeba ve srovnání s Praga Caput Regni), takže řekněme středně náročná euro hra s dobře zapamatovatelnými pravidly, což je pro hráče hrající mnoho různých her - jako jsme my - ohromnou devizou. Navíc pravidla jsou precizně napsaná, neměli jsme žádný problém s jejich interpretací, nemuseli jsme nic “board-game-geekovat” 😁

Ve hře je toho ale i tak hodně, co se dá, resp. musí dělat, abyste vůbec nějakou loď vypravili do světa - samotná stavba lodi (rozličné příďové, středové a záďové díly s různými kajutami a kotvícími prvky pro vybavení), najímání posádky, vybavování lodí plachtami, komíny, jeřáby, kanóny, obchodování se surovinami na burze (pro zajištění peněz, bez kterých to nejde a které umožňují rozdílové dokupování akcí navíc), pořizování vhodných kanálů pro otestování lodí atd. Nadto bych vypíchnul:

- zaměstnance, kteří do hry vnášejí skvělý engine building - trvalé výhody, se kterými se dá chytře pracovat a které se dají navíc spolu kombit;

- státní zakázky, kterých každý hráč nafasuje 6 na začátku hry jako tajné úkoly, z nichž v průběhu hry čtyři odhodí (podle toho, co se mu daří rozvíjet lépe), a na konci hry po odhalení dvou zbývajících obdrží (někdy velmi tučný) bodový přísun.

Moc se nám také líbí, že konec hry je jasně daný funkčním mechanickým počítadlem (tematicky ozubené kolo) a hra je navíc milosrdná v tom, že po zacvaknutí posledního zubu máte možnost ještě jedné akce a nadto tzv. poslední šanci - dobrání dílku lodi, pokud k dokončení chybí jeden jediný (takže o nějakém zářezu na konci hry nemůže být řeč).

Celý vizuál (ne jen to ozubené kolo a stroj na hlavní akční desce, ale třeba i hráčské desky s ponurými doky) velmi dobře navozuje téma, provedení je solidní. Jen krabici bych si dokázal představit trochu fortelnější a měně náchylnou k otěru. Krabice sice neobsahuje kompletní insert, ale díky kartonovému jeřábu (pro dílky lodí) a pořadači žetonů posádky a vybavení je setup rychlý.

Skvělá ve dvou, neméně úžasné sólo, které se sice hraje “jen” na skóre, ale je opravdu velmi jednoduché na obsluhu a neznamená potřebu učit se nějaká dodatečná pravidla. Ve více hráčích jsem (zatím) neměl příležitost hrát, tak by mě zajímaly i vaše dojmy. Jedna hra je tak na hoďku a čtvrt v sólu, hoďku a půl ve dvou.

Za mě jasné doporučení pro hráče, kteří rádi přemýšlejí. Hra ale není příliš náchylná na AP, protože prakticky vždy víte, co je potřeba nejvíc (ačkoli potřeby jsou tam prakticky neustále a není to jen ta jedna). Ve hře je hodně nepřímé interakce - zašlápnutí akce, sebrání “ideálního” dílku lodi nebo kanálu, posun ukazatelů dostupného vybavení / posádky / burzy. Přímé sabotáže naštěstí autor nezahrnul 😉

17.3.2024 13:35:58 | Upraveno autorem (porovnej)

Kadylek děkuji za krásné  představení hry,mám hned chuť si ji koupit 

15.5.2024 16:28:34

Vybíráme z Bazaru

Rick and Morty Mr. Meeseeks Box 'o Fun
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas